بلاگ

تخت سه لایی

تخت سه لایی یکی از مدل های تخت چند لایی است که در اندازه های متفاوتی تولید می گردد. همانطور که از نام این نوع تخت ها پیدا است، تخت سه لایی از سه ورقه چوبی متشکل از ورقه های نرم و سخت ساخته می شود که طی مراحلی معینی، به یکدیگر چسبانده می شوند. دوام و استحکام بالای تخت سه لایی، موجب افزایش کارایی و استفاده این نوع از تخت ها می شود. مواد اولیه تخت سه لایی، کنده های چوب است.

میان ورقه ها از چسب مرغوب استفاده می گردد. ورقه های تخت سه لایی با دستگاه پرس تحت حرارت و فشار قرار گرفته و در نهایت به صورت سه لایه به هم چسبیده تولید می گردد.

مزایای تخت سه لایی


تخت سه لایی به دلیل مقاومت بالا و استحکام زیادی که دارد، بسیار مورد توجه صنایع مختلف قرار می گیرد. تخت سه لایی دارای ویژگی ها و مزایایی است که در ادامه به بررسی کلی آن می پردازیم:
•    استحکام و مقاومت بالای لایه های تخت سه لایی نسبت به تخت یک تکه
•    وزن کم تخت سه لایی نسبت به مدل ام دی اف و نئوپان
•    عدم ترک خوردگی در زمان اتصال پیچ و میخ به لبه های تخت سه لایی
•    احتمال کم تاب خوردگی در تخت سه لایی
•    مقرون به صرفه بودن تخت سه لایی در اندازه های مختلف
•    تنوع در روکش های تخت سه لایی
•    انجام فعالیت های متعدد بر روی تخت سه لایی
•    عایق بودن تخت سه لایی نسبت به سرما، گرما و صدا
•    مستحکم بودن تخت سه لایی به دلیل نحوه ساخت و تولید

کاربرد تخت سه لایی


از موارد مصرف تخت سه لایی و کاربرد این نوع از تخت ها، می توان به موارد زیر اشاره نمود:
انواع قفسه بندی چوبی، کف صندلی، انواع میز، غرفه بندی نمایشگاه، انواع درب چوبی، جعبه های چوبی صنعتی، جعبه های صنایع نظامی، صنعت مبلمان سازی، صنعت ساختمان سازی، ساخت بیلبورد تبلیغاتی، کندوی زنبور عسل، قرقره سیم و کابل، جعبه های تزئینی و فانتزی چوبی، اسباب بازی های کودکان، تریلر و کف ترانزیت، کف مینی بوس و اتوبوس، صنایع دستی، صنایع تزئینی، کف پالت، پالت سازی، صنعت پتروشیمی، انبار محصولات، بسته بندی، صنعت چاپ، کانتینر، کف کانکس، سقف و دیوار ساختمان، سقف و کف و دیوار واگن قطار، سنگ نوردی، دیواره صخره نوردی، زیر سقف و زیر کف ساختمان خانه های چوبی.

نحوه تولید تخت سه لایی


مراحل تولید تخت سه لایی، شامل مرحله برش چوب تا لبه بری تخت سه لایی است. در مرحله اول، چوب های درخت به کارخانه ارسال می شوند. در مرحله بعدی، چوب ها به صورت لایه هایی با ضخامت 1 و 2 میلیمتر، توسط دستگاه پیلر برش داده می شوند. لایه های تخت سه لایی که برش خورده اند، در مکانی خشک قرار می گیرند تا خشکانده شوند. در نهایت نباید هیچ رطوبتی بر لایه های تخت سه لایی وجود داشته باشد. مرحله بعدی، لایه های خشک شده وارد دستگاه پرس اتو شده و آماده چسب زنی می شوند. لایه های تخت سه لایی می توانند با دو روش اسپری و غلطکی به یکدیگر چسبانده شوند. در نهایت لایه های پوشیده شده با چسب، به صورت تار و پود بر روی یکدیگر قرار می گیرند. ضخامت های مشخص تخت سه لایی، تعیین شده و تخت سه لایی وارد دستگاه پرس می شوند. در دستگاه پرس، حرارت، فشار و زمان اعمال حرارت معین می شود. پس از حرارت دیدن لایه های تخت سه لایی، سرد شده و توسط دستگاه درز کن، وارد مرحله لبه بری می شود. در نهایت تخت سه لایی به صورت آنکارد، روانه بازار می شوند.

موارد استفاده از تخت سه لایی


از تخت سه لایی جهت استفاده در فضای داخلی ساختمان استفاده می شود. برای نمونه، جهت تولید انواع مبلمان و بخش های تزئینی داخل ساختمان، می توان از تخت سه لایی استفاده نمود. همچنین در طراحی و ساخت انواع میز و صندلی ها، کف صندلی، قفسه بندی های چوبی، غرفه بندی و غرفه آرایی مربوط به نمایشگاه، استفاده در درب های از جنس چوب، جعبه ها و باکس های چوبی، باکس های صادراتی و صنعتی، جعبه مهمات نظامی، صنعت سختمان، قالب بندی بتن، ساخت انواع بیلبوردهای تبلیغاتی، انواع قرقره های چوبی برای کابل و سیم، ساخت کندوی زنبور عسل، جعبه های تزئینی و فانتزی، اسباب بازی سرگرمی و فکری، ساخت کف اتوبوس و کف مینی بوس، ساخت کف ترانزیت و تریلر، صنایع دستی، صنایع تزئینی، کف پالت، صنایع پتروشیمی، پالت سازی، صنعت چاپ، بسته بندی، انبار محصولات، کف کانکس، کانتینر، استفاده در کف، سقف و دیوار سازه ها، سقف و دیواره های واگن قطار، زیر سقف، زیر کف ساختمان، خانه های چوبی، ساخت دیواره های صخره نوردی و سنگ نوردی کاربرد دارد.

ویژگی های تخت سه لایی


تخت سه لایی یکی از انواع تخت چند لایی به شمار می آید. یک تخت چند لایی به صورت ظاهری صاف و سطحی به شکل دو طرفه طراحی و تولید می شود. تخت چند لایی شامل انواع سه لایی، پنج لایی، هفت لایی، نه لایی و موارد دیگر می باشد. نوع تخت سه لایی به گونه ای طراحی و تولید می شود که بخش های مجاور تخت سه لایی بر یکدیگر به صورت عمود تعبیه می شوند. برای تهیه تخت سه لایی، می توان از لایه های تخت های متصل به یکدیگر استفاده نمود. استاندارد تخت سه لایی، به صورت ترکیبی از چوب های طبیعی می باشد. ابعاد تخت سه لایی بر اساس استانداردهای مشخصی است که بنابر کاربردی که دارند، در موارد گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. لایه های میانی تخت سه لایی می تواند از یک نوع و یا انواع لایه های نازک دیگر باشد. چسبی که میان لایه های مختلف تخت سه لایی قرار می گیرند، از انواع مختلفی می باشند. هر چقدر کیفیت چسب میان لایه ها بالاتر باشد، مقاومت تخت سه لایی افزایش می یابد. از ویژگی های اصلی تخت سه لایی، کم وزن بودن این لایه ها نسبت به مدل های دیگر است. کم بودن احتمال ترک خوردگی و تاب خوردگی و به صرفه بودن استفاده از تخت سه لایی، از مزیت ها و ویژگی های تخت سه لایی به شمار می آید.

logo-2.png
دفتر مرکزی
تهران ، خیابان آزادی ، نبش خیابان بهبودی ،پلاک 2 ، واحد8
021-66066744آزادی

آخرین مقالات

شرکت سازه صنعت کوپال

شرکت سازه صنعت کوپال از بزرگترین و معتبرترین تولید کنندگان انبوه قالب های فلزی بتن، تجهیزات قالب بندی، ماشین آلات ساختمانی و انواع افزودنی های بتن در ایران می باشد. این شرکت با اتکا بر پشتوانه ی علمی و تجربی و در دست داشتن مهندسان و کارشناسان حرفه ای که کارنامه موفقی در پروژه های انبوه سازی، سد سازی، مرمت نیروگاه ها و ساخت تونل داشته اند، بیش از دو دهه است که در زمینه ی طراحی و ساخت انواع قالب های فلزی بتن، طراحی و تولید انواع ماشین آلات ساختمانی، تولید انواع افزودنی های شیمیایی بتن، بازرگانی آهن آلات ساختمانی و واردات انواع چوب های ساختمانی فعالیت می نماید.

یکی از سیاست های راهبردی مدیران ارشد این مجموعه، فراهم آوردن امکان مشاوره ی مستقیم مخاطبان با مدیران فنی و مهندسین خط تولید برای خدمت رسانی بهتر و هر چه فنی تر است،در این راستا شما سروران گرامی قادر خواهید بود برای مشاوره ی فنی-اجرایی با مدیران فنی ارشد ما، بی واسطه با شماره های ارائه شده تماس حاصل فرمایید.

Please publish modules in offcanvas position.